English فارسی

جستجو:
  

لزوم توجه به مکانیزاسیون باغات در غرب کشوراحمد باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نهاوند با اشاره به آغاز برداشت محصولات باغی در سطح شهرستان اظهار کرد: وجود اراضی و باغات مثمر و مستعد کشاورزی در نهاوند، این شهرستان را به قطب تولیدات باغی استان همدان تبدیل کرده است.

وی افزود: یکی از عمده مشکلاتی که کشاورزان و باغداران نهاوندی با آن مواجه هستند، نبود سیستم مکانیزاسیون در همه بخش‎های کشاورزی و باغداری است بنابراین باید هر سال به سوی مکانیزه کردن باغات و اراضی کشاورزی حرکت کنیم.

همان‌طور که می‌دانیم، مکانیزاسیون باغات تمامی مراحل از احداث باغ تا برداشت محصول و انتقال محصول به خارج از باغ را در بر می‌گیرد. وجود ماشین‌آلات مناسب نظیر تراکتورهای باغی کمرشکن، شیکر، مته، اره‌های موتوری دسته بلند مخصوص هرس درختان، سمپاش، علف‌زن به منظور حذف علف‌های هرز و.... برای احداث و نگهداری یک باغ مکانیزه ضروری است. اما نکته مهم، توجه به کیفیت ماشین‌آلات و ادوات و همچنین ارائه خدمات پس از فروش در بحث مکانیزاسیون به منظور کاهش هزینه‌های مکانیزه کردن باغات می‌باشد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند اضافه کرد: در شهرستان نهاوند بیش از 13 هزار و 500 هکتار باغات میوه وجود دارد که حدود 11 هزار هکتار آن بارور هستند.

وی با بیان اینکه در سال آینده میزان اراضی باغی بارور شهرستان به 12 هزار هکتار افزایش می‎یابد، در ادامه گفت: هر آنچه در توان داریم برای آموزش کشاورزان و باغداران به کار گرفته‌ایم.

باقری افزود: آموزش کشاورزان از طریق برگزاری دوره‎های آموزشی در محل مدیریت جهاد کشاورزی و یا محل زندگی کشاورزان در سطح روستاها از جمله کارهای اثرگذاری است که توانسته کشاورزان و باغداران را با روش‎های نوین کشاورزی و باغداری آشنا کند.

 

منبع خبر: خبرگذاری فارس
فیلم