English فارسی

جستجو:
  

تلفات قابل توجه دانه در زمان برداشت با کمباین


10-15 درصد تلفات دانه

به گزارش دهقان نیوز، استاد بهاءالدین نجفی، استاد اقتصاد دانشگاه شیراز در مصاحبه ای با ایانا، ضمن نقد شیوه فعلی توسعه مکانیزاسیون در کشور، از ضایعات 10 الی 15 درصدی کمباین های فرسوده در زمان برداشت گندم خبر داد و نسبت به آن اظهار نگرانی کرد. 

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز روز چهارشنبه، در گفت‌وگو با ایانا درباره چالش‌های کشاورزی مکانیزه در کشور گفت: نوسازی در بخش کشاورزی دارای ابعاد گسترده‌ای است و منطبق بودن آن بر نیازها و مسائل جامعه روستایی مهم‌ترین آن محسوب می‌شود.

بهاءالدین نجفی افزود: توسعه تکنولوژی شرایط خاصی را می‌طلبد که تحقیقات و ترویج کشاورزی نقش مؤثری را باید ایفا کند، اما متأسفانه در کشور ما مغفول مانده و لازم است این دو رکن تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: در بخش تحقیقات با وجود آنکه بنیه علمی مناسبی در کشور وجود دارد، اما فقدان منابع مالی و نبود انگیزه‌های لازم، یافته‌ها را در عرصه کم‌رنگ‌تر کرده است.

نجفی ادامه داد: بخش ترویج و آموزش کشاورزی نیز طی سال‌های اخیر به جای انتقال تجارب به عرصه، پشت میزنشین هستند.

وی سیاست پایین نگه داشتن قیمت محصولات کشاورزی را غلط خواند و یادآور شد: در زمانی که قیمت تضمینی محصولات کشاورزی پایین نگه داشته می‌شود، امکان سرمایه‌گذاری در بخش ضعیف شده و علاقه‌مندی برای حضور بیشتر از بین خواهد رفت.

خرید بدون ضابطه ادوات کشاورزی اشتباه است

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز تخصیص وام ارزان‌قیمت برای خرید ادوات مکانیزه را اشتباه خواند و گفت: کشاورزی کشور بدین‌ترتیب مدرن نمی‌شود، بلکه باید با تحقیق و ترویج ادوات مورد نیاز اقدام به توسعه مکانیزاسیون کنیم.

نجفی درباره وضعیت ضایعات محصولات کشاورزی افزود: ضایعات محصولات کشاورزی علاوه بر آنکه حدود 10 تا 15 درصد در زمان برداشت با کمباین‌ها وجود دارد، در زمان استفاده تنازل نیز به‌دلیل کیفیت پایین و شرایط بد نگهداری بالا است.

وی خاطرنشان کرد: بدمصرفی که به‌دلیل مصرف بیش از حد کود، بذر و سموم در سطح مزارع وجود دارد، علاوه بر آنکه باعث ناسالمی محصول نهایی می‌شود، باث صرف هزینه‌های بسیاری خواهد شد.

نجفی ادامه داد: فرسودگی ماشین‌آلات کشاورزی در کنار عملیات نامناسب و بسته‌بندی غیراستاندارد و فله‌ای که موجبات افزایش ضایعات در سطح خرده‌فروشی و حتی یخچال‌های مصرف‌کنندگان را باعث می‌شود، آمار ضایعات را به بیش از 35 درصد رسانده است.

وی در پایان تصریح کرد: اگر تدابیر لازم اندیشیده نشود و فکری به حال تحقیقات و ترویج یافته‌های کشاورزی نشود، وضعیت ضایعات محصولات کشاورزی از رقم فوق فراتر خواهد رفت.


فیلم