English فارسی

جستجو:
  

سمپاشی با بهره گیری از تکنیک کاربرد کنترل شده ذرات


سمپاش

 "ِControled Droplet Application"CDA

یکی از مشکلات عدیده کشاورزان در کار با سمپاش های مرسوم، تأثیرپذیری کم سمپاشی به دلیل ایجاد ذرات غیریکنواخت، مصرف فوق العاده زیاد آب برای سمپاشی، مشکلات کاربری، سرویس و نگهداری، گران بودن قطعات یدکی و تعمیرات است. علت اصلی این مشکلات، عدم بهره گیری از تکنولوژیهای نوین در این بخش است. یکی از تکنولوژیهای جدید که اخیرا در کشور ما مورد استفاده قرار گرفته، سمپاشی با بهره گیری از تکنیک CDA با کاربرد کنترل شده ذرات است. این تکنیک روش بسیار موثری برای مبارزه با آفات، بیماریها و علفهای هرز محسوب می شود.

در این روش به دلیل ایجاد ذرات ریز و یکنواخت حداقل محلول سم در هکتار مصرف می شود. همانگونه که می دانید، سمپاشهای مرسوم محدوده ای وسیع از قطرات از نظر اندازه تولید می نمایند. تعداد زیادی از این قطرات سم از دسترس هدف خارج می شوند.قطرات درشت سم بر روی برگ ها در نتیجه پیوستن به یکدیگر،تشکیل قطرات درشت تری می دهند. این قطرات به طرف پایین غلتیده، روی خاک افتاده و سبب آلودگی می شوند. قطرات بسیار ریزتز نیز در نتیجه هوا بردگی (Drift) از  دسترس هدف دور می شوند.

لذا لازم است که با توجه به هدف سمپاشی از اندازه مشخصی از قطرات استفاده شود تا از عملیات سمپاشی،نتیجه ای مطلوب حاصل شود.

با استفاده از میکرونر ها یا نازل های چرخشی، کنترل اندازه قطرات در محدوده کاملا مشخص میسر است. در این روش مایع سم در وسط دیسک ریخته شده و روی سطح دوار به صورت یک لایه نازک گسترش یافته و به صورت قطراتی کاملا مجزا درمی آیند. لذا اندازه قطرات سم در کنترل شما خواهد بود. به دلیل ایجاد ذرات ریز و یکنواخت، حجم محلول سم پاشیده شده می تواند تا 10 برابر کمتر از مقدار مورد استفاده در سمپاش های مرسوم باشد.

یکی از سمپاش هایی که با این تکنیک کار کرده و مناسب شرایط کشاورزی ایران طراحی شده است، سمپاش SKN مجهز به پمپ است که کلیه مراحل طراحی آن در شرکت سبزکوش نگین انجام پذیرفته و ساخت آن با مشارکت یک کمپانی معتبر خارجی صورت گرفته است.

مزایای این محصول عبارت است از:

1- عملکرد بر اساس فن آوری نوین دیسک چرخان (Spining Disk)

2-موثرترین روش سمپاشی به دلیل ایجاد ذرات یکنواخت و ریز

3-ظرفیت کاری فوق العاده (10تا16 هکتار در روز)

4-کاهش محلول مصرفی تا یک دهم سم پاشی های مرسوم (40 تا 50 لیتر در هکتار)

5- کمترین لهیدگی محصول در مقایسه با تراکتور

6- استحکام و دوام بی نظیر - نگهداری آسان

7-طراحی شده برای شرایط کشاورزی ایران

8- منبع قدرت باطری خشک قابل شارژ

سمپاش میکرونر SKN-7500

 


فیلم
قطعات سفارشی